کوتاه کننده لینک

خانه » خبرها » اخبار شهرداری » مجوز مجلس برای برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی براي اشتغال در مناطق روستایی

مجوز مجلس برای برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی براي اشتغال در مناطق روستایی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه دادند با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با تصویب هیات امنای صندوق توسعه ملی معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق برداشت کند.

ThumbnailImage (1)

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری آران و بیدگل به نقل از خبرگزاری خانه ملت،‌ نمایندگان در نشست علنی روزچهارشنبه ۱۴ تیرماه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات ماده (۱) لایحه حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی با با ۱۶۳ رأی موافق، ۲۲ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۸ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس ماده (۱) لایحه حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری؛ به منظور تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده می‌شود تا هدف ارتقاء تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با تصویب هیأت امنای صندوق، معادل ریالی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض‌الحسنه نزد بانک‌های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون و صندوق‌های کارآفرینی امید و حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سپرده گذاری کنند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری شود.

طبق تبصره یک این ماده، تبدیل دلار به ریال ناشی از اجرای این قانون نباید موجب افزایش خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شود.

براساس تبصره دو این ماده نیز تسهیلات موضوع این ماده بین استان ها براساس شاخص ترکیبی جمعیت روستایی، نرخ بیکاری و عکس درآمد سرانه استان توزیع می شود.

نمایندگان مجلس همچنين در جریان بررسی اين لایحه با ماده ۲ این قانون با ۱۲۳ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر در جلسه علنی موافقت کردند.

براساس ماده ۲ این قانون بانک ها و صندوق های مذکور مکلفند بازپرداخت منابع صندوق توسعه ملی را تضمین نمایند. عاملیت این طرح ها به بانک ها و صندوق هایی داده می شود که از منابع خود و منابع موضوع قانون به صورت تلفیقی تسهیلات اعطا نمایند.

نمایندگان در ادامه رسیدگی به لایحه یک فوریتی حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده منابع صندوق توسعه ملی با ماده ۳ با ۱۴۳ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر در جلسه علنی موافقت کردند.

در این ماده آمده است: حداکثر دوره تنفس تسهیلات موضوع این قانون یک سال پس از بهره برداری تعیین می شود و دوره بازپرداخت تسهیلات حداکثر ۶ سال است که متناسب با نوع طرح محاسبه می شود.

در تبصره نیز تاکید شد: بانک های مذکور و صندوق کارآفرینی امید مجاز به تسویه تسهیلات پرداخت شده قبلی از محل منابع موضوع این قانون نمی باشد.

همچنین به پیشنهاد محمد حسینی تبصره به ماده ۳ الحاق شد که نمایندگان با ۱۳۸ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر در جلسه علنی موافقت کردند.

در این تبصره آمده است: بانک ها و صندوق مذکور موظف هستند جهت تسهیل پرداخت تسهیلات مذکور از انواع تضامین شامل سند منازل مسکونی روستایی، سند زمینی کشاورزی، سند واحدهای دامپروری و تجاری در روستاها و نواحی صنعتی و سفته از روستاییان و عشایر دریافت نمایند.

1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

نظر سنجی