کوتاه کننده لینک

خانه » خبرها » اخبار شهرداری » شهرداری حزب سیاسی نیست/ مسیر پیشرفت را مسدود نکنیم.

شهرداری حزب سیاسی نیست/ مسیر پیشرفت را مسدود نکنیم.

شهرداری حزب سیاسی نیست و نباید با کارکنان و مردم رفتار سیاسی شود و افراد مختلف به خاطر دیدگاه‌شان با محدودیت و فشار و حذف مواجه شوند.

pic-84511-1472648727

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری آران و بیدگل  به نقل از خطب شکن، محمدرضا اکرمیان، معاون سابق شهرداری آران و بیدگل و منتخب مردم آران و بیدگل در شورای پنجم/ اصولا مدیریت«شهری» هم مانند دیگر انواع مدیریت‌های تخصصی باید دارای یکسری ویژگی‌های خاص باشد. از دید بنده یک مدیریت شهری کارآمد باید متکی بر یک برنامه مشخص و مدون و دارای اولویت‌بندی حاصل از بررسی و مطالعه و برنامه‌ریزی کارشناسان خبره شهری در حوزه‌های مختلف باشد. این برنامه زمان‌بندی شده و هدفمند باید در راستای توسعه پایدار شهری در تمام حوزه‌های مورد نظر تدوین شود و مسیر حرکت شفاف و روشن و با مشارکت عمومی و انسجام درون سازمانی را ترسیم کند.

ضمن آنکه نتایج حاصله در دوره‌های مشخص نیز باید مورد ارزیابی قرار گرفته و تمامی اقدامات و جریانات تصمیم‌گیری و اجرا و نظارت به طور شفاف در منظر قضاوت عموم قرار گیرد. تنها در چنین شرایطی است که نتیجه این برنامه‌ریزی می‌تواند منجر به ارایه خدمات مفید و موثر و توسعه منطقی پایدار شهری و رشد و ارتقای کیفیت زندگی شهری و در نهایت جلب اعتماد و رضایت عمومی شهروندان شود.

شهرداری حزب سیاسی نیست

شهرداری حزب سیاسی نیست و نباید با کارکنان و مردم رفتار سیاسی شود و افراد، به ویژه کارکنان شهرداری به خاطر دیدگاه‌شان با محدودیت و فشار و حذف مواجه شوند. ترکیب شورای شهر آران و بیدگل هم مبین همین مطلب است. تعدادی از اعضای شورا اصلاح‌طلب و تعدادی دیگر اصولگرا هستند که نشان‌دهنده تنوع دیدگاه‌ها در بین مردم است، لذا سیستم مجبور به توجه به خواست عمومی و حتی تمکین نظر شورا است ولی دادن سهمی بسیار اندک از مدیریت به یک تفکر و برخورد و محدود‌سازی و حذف دیدگاه‌های متفاوت حرکت در همان مسیر خسارت‌بار است که باعث بی‌اعتمادی و نگاه منفی به سیستم می‌شود.

من هم همچون بسیاری دیگر از کارکنان شهرداری با سختی‌ها و گرفتاری‌ها و حذف از پست‌های مدیریت مواجه بوده‌ام. از سویی چون کارمند رسمی شهرداری هستم و محل خدمت من باید مشخص می‌شد فراز و نشیب زیادی و فشارهای شدیدی را تحمل کردم به این امید که شاید به این بلوغ فکری برسند که افراد را با توان و تجربه و تخصص آنها بسنجند و آنها را به خاطر دیدگاه‌های متفاوت سیاسی و اجتماعی ودر منطقه ما آرانی و بیدگلی محدود و حذف نکنند، ولی متاسفانه تجربه شخصی من و دوستان سختکوش و متخصص من در شهرداری- با دیدگاه‌های متفاوت – نشان داد که راه زیاد و مسیری سخت و پر هزینه برای رسیدن به این بلوغ داشته و خواهیم داشت.

اولویت اساسی شورای پنجم

موضوع اساسی و راهبردی شهر آران و بیدگل در طول پنجاه سال گذشته، ضعف اعتماد و سرمایه اجتماعی بوده است که در برخی موارد آسیب‌های جدی بر روند پیشرفت شهر وارد کرده است. با توجه به ترکیب شورای شهر در دوره پنجم باید با تحمل، گذشت و سعه صدر از همه افراد و گروه‌ها با گرایش‌ها وسلایق گوناگون اجتماعی، سیاسی و فرهنگی (البته معتقد به نظام جمهوری اسلامی) در اتاق فکر و سطوح مختلف اجرایی مدیریت شهری برای عبور از برخی مشکلات سخت و نقاط ضعف داخلی شهر و تهدیدهای احتمالی از خارج از شهر استفاده کرد تا امور شهر با کمترین خطر و هزینه و با بیشترین دقت به پیش رود. کمی بی احتیاطی می‌تواند اعتماد ایجاد شده آران و بیدگل را از بین ببرد و ایجاد این اعتماد و سرمایه از دست رفته بسیار سخت تر و نفس گیر تر از گذشته خواهد بود.


دومین جلسه غیررسمی منتخبان شورای شهر آران وبیدگل

فرصت بزرگ برای اداره شهر

وقتی مدیریت شهری یک گروه اجتماعی یا یک جریان سیاسی را از اداره شهر محروم کند چه بسا این گروه یا جریان فکری یک فرصت بزرگ برای اداره شهری باشد که مدیریت شهری خود را از این ظرفیت محروم کرده است که در چهار دوره گذشته شورای شهر این اتفاق رخ داده است. مشکلات رکود اقتصادی، برخی مشکلات ساختاری مدیریت شهری آران و بیدگل و منابع درآمدی شهرداری از یک سو و لزوم حفظ همبستگی و انسجام بین محلات شهر شرایط بسیار دشوار و پیچیده‌ای را برای مدیریت شهر ایجاد کرده است. در چنین شرایطی، برای شورای شهر ومدیران شهری، فعالیت‌های بنیادی چون تامین منابع مالی، انجام پروژه‌های عمرانی راهبردی و حل مشکلات حداقلی شهروندان مانند ساماندهی فضا ومنظر شهری نسبت به برخی موضوعات دیگر از اولویت بالاتری برخوردار است.

شورای پنجم از هرفرد، گروه اجتماعی و جریان سیاسی که سرانجام گفتار و عملش باعث بهبود شرایط شهر و شهرداری وافزایش رفاه و کیفیت زندگی شهروندان شود استقبال می‌کند. طرح مباحث قومی و جناحی و سیاسی نه تنها مدیریت شهری را از ظرفیت بخشی از نیروی انسانی توانمند و با انگیزه جامعه محروم می‌کند که باعث خواهد شد شورای شهر و شهرداری از یک دستگاه تخصصی و حرفه‌ای به نهاد قومی یا سیاسی تبدیل شود.

مسیر پیشرفت را تخریب نکنیم

همه علاقمندان به این آب و خاک صرف نظر از نگاه و سلیقه سیاسی و در هر جایگاه و مقام و وابستگی به یک طرف شهر، باید در جهت میانه روی، همبستگی، تفاهم و گفتگوی منطقه‌ای حرکت کنند. امروز روز تحمل، سعه صدر و گفتگوست. از ورود به هر موضوعی که بار دیگر شهر آران و بیدگل را دو قطبی می‌کند باید پرهیز کرد، حال چه قومی باشد و چه جناحی باشد. پیشرفت و ابادانی و عمران شهر به ریلی مناسب نیاز دارد که همان سرمایه اجتماعی و اعتماد است. این ریلی که ایجاد شده بار دیگر تخریب نکنیم.

1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

نظر سنجی