کوتاه کننده لینک

خانه » خبرها » اخبار تصویری » آیین رونمایی از ثبت ملی هیات سنج زنی آران و بیدگل

آیین رونمایی از ثبت ملی هیات سنج زنی آران و بیدگل

سنج هایی که برای دفاع از حسین(ع) به صدا در می آیند.

photo_2016-10-09_10-15-51

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری آران و بیدگل به نقل از کانال نسل فردای آران و بیدگل، دیشب یکی از محلات قدیمی آران و بیدگل با عزاداران سنتی خود میزبان رونمایی از آیینی دینی و مذهبی بود.
آیینی که پس از گذشت حدود ۴۰۰ سال هنوز هم رنگ و بوی معنویت خود را از دست نداده بود و محرم را مانند روز عاشورا برای عزاداران مجسم کرده بود.
سنج زنی یا همان سنگ زنی آیینی ملی- مذهبی در محله وشاد آران و بیدگل است که پس از ثبت ملی آن در خردادماه امسال، شب گذشته با حضور پرشور عزاداران حسینی در این محله قدیمی رونمایی شد.
آری سنگ هایی که در روز عاشورا اعتراضی نمادین بر سپاه ملعون شمر و اعتراض بر تازاندن اسبان آنان بر پیکر بی جان حسین(ع) و یارانش بود دیشب بار دیگر به صدا در آمد.
این سنج ها در روز عاشورا پس از شهادت سالار شهیدان و ۷۲ تن از یارانش برای حمله به دشمنان بی دینی که خواستن به پیکر بی جان حسین(ع) اهانت کنند به عنوان وسیله دفاع توسط مردان نصرانی مورد استفاده قرار گرفت.
حالا پس از هزار و ۴۰۰ سال عده ای به یاد آن روزهای غریبی اهل بیت در آران و بیدگل سنگ یا سنج می نوازند.
در این ایین گروهی همزمان با شب تاسوعا با به صدا در آوردن سنج ایی از جنس چوب و همراه داشتن وسایلی مانند مشعل به نشانه آتش زدن خیمه های حسین(ع) چهل گیسو به نشانه گیسوان پریشان فرزندان امام حسین(ع) و علم به منظور وفاداری حضرت عباس(ع) در کوچه ها و خیابان های شهر به راه می افتند و به عزاداری می پردازند.
همراهی مداحی که با اشعاری آیینی همراه با سنج های روضه می خواند دل عزاداران حسینی را در آران و بیدگل و شهرهای اطراف که برای عزاداری به حرم هلال بن علی (ع) می آیند خون می کند.
این آیین امسال به شماره ۱۲۰۵ در فهرست آثار ملی ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

photo_2016-10-09_10-15-33 photo_2016-10-09_10-15-38 photo_2016-10-09_10-15-51 photo_2016-10-09_10-16-04 telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

نظر سنجی